TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Ümit Ünal’la Sinema Dili Atölyesi
17 - 18 - 19 Temmuz 2018
17:00 - 20:00
Gümüşlük Akademisi, Bahçe


Hepimiz doğuştan hikayeciyiz. Günlük hayatımızda hikayeler anlatarak ve dinleyerek yaşarız. Bir hikayeyi yazılı dile basit biçimde aktarmak da çoğumuzun üstesinden gelebileceği bir iştir. Ama aynı hikayeyi senaryo olarak yazmaya gelince çoğunluk duraklar, neresinden başlayacağını bilemez.

Çünkü sinema sözlü ya da yazılı dilden ayrı bir dil kullanır: “Sinema Dili”. Peki kafamızdaki hikayeyi “sinema dili”ne nasıl tercüme ederiz. Yazılı ya da sözlü dilde hikaye anlatmakla, sinemada hikaye anlatmak arasında ne gibi farklar vardır? “Sinema Dili”nin unsurları ve özellikleri nelerdir? Yazılı bir senaryoya baktığımızda, sinema dilini iyi kullanıp kullanmadığını nasıl anlarız?


“Teyzem”, “Hayallerim, Aşkım ve Sen” gibi filmlerin yazarı, “9”, Ara”, “Nar”, “Sofra Sırları” gibi filmlerin yazarı ve yönetmeni Ümit Ünal, atölyenin katılımcılarıyla birlikte bu sorulara cevap arıyor. Sinema dilini farklı kullanan filmlerden sahneler göstererek sinema dilinin sonsuz olanakları üzerine örnekler veriyor. Katılımcılar, bu üç günlük atölye çerçevesinde çok kısa bir film senaryosu yazarak ufak bir alıştırma da yapıyor.

—-

*Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına yapılacak atölyenin katılım ücreti 240 TL.

*Önceden kayıt yaptırınız.

*Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0252 3944301

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: