TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Nurhan Eren'le Sanat ve Psikoloji Atölyesi
23 Nisan Çarşamba, 17.00-20-00 (3 hafta)

Günümüzde yaratıcı sanatların, insanın fiziksel, ruhsal ve sosyal olarak sağlıklı olmasına katkı sağlamada güçlü bir araç olduğu kabul edilmektedir. 

Bu atölye çalışmasında, resim yoluyla bireye birçok açıdan kendini anlama, anlamlandırma ve kelimelere dökülemeyen deneyimleri ifade etme fırsatı oluşturmak ve sanat psikoterapisi ile tanıştırmak amaçlanmaktadır.


Yaşamın içinden çıkan bir insan etkinliği olarak sanat, insanlıkla yaşıttır ve tarihler boyu bir ifade aracı olarak işlev görmüştür. İlkel çağlarda doğanın karşısında çaresizlik içindeki insanın ilk iletişim araçları, yaratılan semboller ve imgeler olmuştur. Sanatın bu işlevi, insanların hem birbirleri hem kendi bedenleri ve içsel süreçleri arasında bağ kurabilmesi ve hem de ilkel insandan bu yana toplumların/kültürlerin birbirini anlaması, iyileştirici güçlerini harekete geçirmesi ve onarması ile ilgili oldukça önemli bir araç oluşturmuştur. 

Sanatın ruhsal iyileşmedeki gücü II. Dünya Savaşı sonrası parçalanmış ve yıkıma uğramış toplumların; çocukların, kadınların, stres altındaki askerlerin ve tüm acı çeken insanların, kendilerini ifade etmesi ve ruhsal acılarından kurtularak iyileşmesinde kullanılmış ve o tarihten bu yana birçok alanda sanat terapileri ve sanatla onarım/iyileşme yöntemleri geliştirilmiştir. Kişinin sadece kendisinin bile bir sanatsal çalışma yapmasının rahatlatıcı ve onarıcı etkisi göz önünde tutulduğunda, bu alanda eğitimli bir uzmanla birlikte ve hatta bir grup içinde sanatsal çalışma yapmak, oldukça önemli kazanımlar sağlamaktadır.
  
Günlük yaşamın akışı içinde, içsel dünya ve dış gerçeklik arasında sıkışıp kalan, kendini ifade etme zorlukları yaşayan, hayatın zorluklarıyla başa çıkmada zorlanan ve daha birçok ruhsal acılar yaşayan insanlar için, varolanla varolmayan arasında bir köprü oluşturan sanatsal süreç adeta bir çıkış yolu gibidir. İnsanın gerçekliği aşması ya da kendine özgü başka bir gerçeklik yaratmasıdır.. 

 ------
* 23 - 30 Nisan, 7 Mayıs 2014
*Çarşamba günleri, 17.00 / 20.00


*Katılım 10 kişiyle sınırlıdır.

*Adres: Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

*Önceden kayıt yaptırınız.

Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991

------

Dr. Hem. Nurhan Eren
1982 yılında İÜ İTF Florence Nightingale Hemşirelik Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. 1985 yılında İÜ İTF Psikiyatri Anabilim Dalı psikonevroz servisinde çalışmaya başlamıştır. İÜ Sağlık Bilimleri Enstitü’sünde 1988 yılında “Hemşirelik Süreci Uygulamasının Şizofren Hastaların İyileşme ve Sosyal Uyumlarına Etkileri” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisans eğitimini,1998 yılında “Psikotik ve Borderline Hasta Gruplarında Sanatla Psikoterapi Sürecinin İncelenmesi” konulu tez çalışması ile Doktora eğitimini tamamlamış, doktora tezi ile, 2001 yılında,  “Prof.Dr.Perihan Velioğlu Hemşirelik Fonu Bilim Ödülü almıştır.

Psikoterapi eğitimi için; 1989 1994 yıllarında Moreno Enstitüsü ve “Grup Psikoterapileri ve Psikodrama Derneği”nin yürüttüğü psikodrama eğitimine ve 1992-1998 yıllarında psikodinamik bireysel psikoterapiye devam etmiş ve 3 yıl süreyle İMAGO  psikoterapi merkezinde yürütülen psikoanalitik psikoterapi eğitim toplantılarına katılmıştır.  Psikodinamik psikoterapi alanında birçok psikoterapistten süpervizyon almıştır.

1990 yılından itibaren aynı klinikte Sosyal Psikiyatri Servisi’nin kuruluşunda yer almış ve bu serviste psikotik hastalarla gündüz hastanesi modelinde, psikososyal terapi çalışmalarında bulunmuştur. 1994 yılından itibaren aynı serviste kişilik bozuklukluğu hastalarıyla psikodinamik bireysel/grup psikoterapilerini ve psikodinamik sanat psikoterapilerini yürütmekte ve kişilik bozuklukları ve grup psikoterapisi konusunda süpervizyon vermektedir. 

2004 yılından itibaren psikoterapide sanatın kullanımı konusunda İÜ İTF Psikiyatri Anabilim Dalı’nda ruh sağlığı profesyonellerine ve sanatçılara yönelik “Sanat Psikoterapisi Seminerleri, Deneyim Grubu/Atölye Çalışmalarını” yürütmektedir. 2011 yılından bu yana ise aynı klinikte  
yatarak veya ayaktan tedavi gören psikiyatri hastalarına yönelik “Sanat Psikoterapisi ve Rehabilitasyon Programı” projesini yönetmektedir.  

E-posta: nurhaneren@yahoo.com
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: