TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Salih Ecer anısına şiir rezidansı
Türk şiirinin geçen yıl yitirdiğimiz özgün şairi Salih Ecer anısına bir şiir rezidans programı gerçekleştiriliyor. Şairin ailesi, Gümüşlük Akademisi, Lüksemburg Kültür Bakanlığı ve Lüksemburg'un saygın kültür merkezi Kulturfabrik tarafından düzenlenen etkinlik, her yıl Türkiye'den bir şairin Lüksemburg'a giderek ve Frankofon bir şairin Gümüşlük'e gelerek çalışması biçiminde planlanıyor. Türkiye'de Gümüşlük Akademisi'nde, Lüksemburg'da ise “Şiir Baharı” etkinlikleri kapsamında farklı mekanlarda, yüzlerce kişilik katılımla düzenlenecek bu toplantılarda, şiirler her iki dilde de okunacak.
 
Bu bağlamda ilk olarak Fransız şair ve Kulturfabrik yöneticisi Serge Basso 4-14 Ağustos arasında Gümüşlük'teki rezidansın konuğu olacak ve 12 Ağustos gecesi Gümüşlük Akademisi'nde gerçekleştirilecek anma programında bir söyleşi yaparak şiirlerini okuyacak.

Serge Basso 1960'da Fransa'da yarı-İtalyan bir ailenin çocuğu olarak doğdu ve iki kültürle büyüdü. Sorunlu mahallelerde sosyal asistan ve eğitmen olarak başladığı kariyerini kültür yöneticisi olarak sürdürdü. Yayımlanmış şiir kitapları ve polisiye romanları bulunan Basso'nun iki oyunu da Fransa ve Lüksemburg'da oynandı. 2014 sonbaharında bir deneme kitabı yayımlanacak.  

Ecer'in şiirleri Transkrit dergisinde

Salih Ecer için anma programı geçtiğimiz aylarda şiirlerinin Transkrit dergisinde yayımlanmasıyla başladı. Derginin 7. sayısının onur konuğu olan Salih Ecer'e ayrılan bölümde, Sedef Ecer, Serge Basso ve Haydar Ergülen tarafından hazırlanan önsözle, şairin Fransızcaya çevrilen 13 şiiri yer alıyor.
Kulturfabrik ve Lüksemburg Kültür Bakanlığı desteğiyle çıkan Transkrit, Fransız ve Alman kültürlerinin edebi alışverişine katkıda bulunmanın yanı sıra, uluslararası yazarları tanıtan bir referans olmayı da başardı. Bernard Noel, Michel Deguy, Marie-Claire Bancquart, Lionel Ray, Michael Speier, Durs Grünbein, Ulrike Draesner, Volker Braun gibi önde gelen bir çok yazarın metinlerini yayınlayan Transkrit, Juan Gelman, Eldorado Sanguinetti, Sunil Gangopadhyay gibi yazarların da tanınmasını sağladı.

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: