TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Senem Timuroğlu'yla 1970’lerde Edebiyatta Feminist Duruş
14 Kasım'da başlıyor...
3 hafta, Cumartesi 15.00 - 18.00

“ Yazın adamı değil, kadınıyım ben! Anlayacaksın tümünü okuduğunda!

Eleştiri, Ödül, Yüceltilen yapıtlarıyla Erkeklerin iktidarı altına aldıkları, sınırlarını belirledikleri, denetim altında tuttukları dil ve imgelemlerden örülen edebiyatın mekanizmalarını geçmişten bu yana dinamitleyen kadın yazarlar olmuştur. 

Bu yazarlar, soluk aldırmaz sistemi bazen tam ortasından, bazen kıyısından, ama her zaman aşındırmayı,  sömürgeleştirilen sesler ve bedenlere kendilerini özgürce keşfedebilecekleri kapılar açmayı başarmışlardır. 

Edebiyatın hegemonik erkekliklerden başkasına söz hakkı tanımayan, tahakkümcü yapısına karşı, “ötekilerin”, kadınların, yoksulların, LGBTİ bireylerin, sakatların, hayvanların, doğanın, korkulan ve fethedilerek evcilleştirilmek istenen tüm “ Vahşi Kara Kıtanın”, “Kara Damarını” oluşturmuşlardır. 

Atölyemizde dünyada Özgürlük ve Barışın sesini en gür duyurduğu zamanlarda, 1970’lerde, Türk edebiyatına en güçlü müdahaleleri yapmış, Leyla Erbil, Sevgi Soysal ve Tezer Özlü’nün sesine kulak vereceğiz.

1.Hafta (14 Kasım Cumartesi)

Dünyada ve Türkiye’de Kadınların örgütlenme, özgürlük ve hak mücadelesi tarihine uzanacağız. Politik bir okuma biçimi olarak Feminist edebiyat eleştirisi yöntemlerini göreceğiz.
Edebiyatın 68’ini genel çerçevede siyasi tarih, şiir, öykü, roman edebiyatçı mekânları ve burada kurulan ilişkiler bağlamında ele aldıktan sonra üç kadın yazarın varoluş mücadelesini bu bağlama oturtacağız. 
Ardından ilk yazarımız Leyla Erbil ile 1970’lerde Edebiyatta Feminist Duruşa odaklanacağız.
Leyla Erbil: “ Yazın adamı değil, kadınıyım ben! Anlayacaksın tümünü okuduğunda!”.

2.Hafta (21 Kasım Cumartesi)

Sevgi Soysal: “Tante Rosa, Tante Rosa, I Love You”.

3.Hafta (28 Kasım Cumartesi)

Tezer Özlü: “Ölüyorum, devrimci mücadeleyi bensiz sürdürün”.

----

*3 hafta, 9 saat
*Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına yapılacak atölyenin katılım ücreti 300 TL.
*Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

*Adres: Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

*Ayrıntılı bilgi, kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 saatleri arası...)

-----

Senem Timuroğlu, 7 Haziran 1976’da Ankara’da doğdu.
Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Mimar Sinan Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Paris’te Doğu Dilleri ve Kültürleri Enstitüsü’nde “Şahsi Mitini Arayan Adam: Ahmet Hamdi Tanpınar”;  Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde “Esat Karakurt’un Romanlarında Erkek Kahramanlar” başlıklı teziyle iki yüksek lisans derecesi aldı. 

Paris Sorbonne IV’te “19. yüzyıl Osmanlı ve Fransız Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar” adlı tezini yazmaktadır.
 
“Tarihte Kadın Yazarlar: Avrupa Edebiyat Kültürünün Yeni Yorumlarına Doğru” başlıklı COST Projesi’nde danışman olarak görev aldı. 

“19. ve 20.yüzyıl Kadın Edebiyatına Transnasyonal Bakışlar Çalıştayı”nı, “Osmanlı’dan Günümüze Kadınların Edebiyatı Sempozyumu”nu düzenledi.

Birçok ülkeden yazarın katılımıyla farklı üniversitelerden üç editörün hazırladığı Women Telling Nations adlı kitaba "Women's Nations from Ottoman to the New Republic in Fatma Aliye and Halide Edip Adıvar's Writing" başlıklı bir bölüm ile katkıda bulunmuştur. 

2009 yılından beri Özyeğin Üniversitesi’nde Türk Edebiyatı derslerinin yanı sıra toplumsal cinsiyet ve edebiyat üzerine seçmeli dersler vermektedir. Kitaplık, Varlık, Lacivert Öykü ve Şiir Dergisi, Roman Kahramanları dergilerinde yazıları yayımlanmaktadır.  

Araştırma alanları arasında toplumsal cinsiyet, kadın edebiyatı tarihi, karşılaştırmalı feminist edebiyat, dişil yazı teorileri bulunmaktadır. 
Mert Deniz’in annesidir.  
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: