TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Bülent Usta’yla Yazma Arzusu
21 Ocak 2015’te başlıyor!
4 hafta, Perşembe 19.00 – 22.00 


"Yazma Arzusu"nun göstergebilimsel açıdan ele alınacağı atölyede, "Niçin yazıyorum ben?" sorusundan başlayarak "yazma arzusu"nun kökenleri ve bir eserin ortaya çıkış süreci incelenecek. Dört hafta sürecek atölyede, katılımcıların bir yazı projesi geliştirmeleri ve bunu atölye boyunca adım adım gerçekleştirmeleri hedefleniyor.


1. Hafta
Yazma Arzusu’na psikanalitik, göstergebilimsel ve yazınsal açıdan yaklaşımlar ele alınarak, katılımcıların kendi yazma arzularını tanımaları için gerekli yöntem ve araçlar tanıtılacak. 
Yazma Arzusu’nun “okuma sevgisi”yle ilişkisi, okuma türleri ve göstergebilimsel açıdan okuma etkinliği ele alınacak. 

2. Hafta
Yazma Arzusu’ndan yapıta geçiş sürecinde gündelik zamanın düzenlenişi, yazma arzusunun önündeki engeller ve o engelleri yazarların nasıl aştığına dair edebiyat tarihinden örnekler verilerek, katılımcıların kişisel deneyimleri üzerine konuşulacak. Yazma Arzusu’nu tatmin etmeye yönelik yaşam biçimleri ve alışkanlıklar üzerinde durulacak.

3. Hafta
“Ne yazmalı?” sorusu sorularak, katılımcıların yazma arzusu ile kurmaca ve kurmaca olmayan metin türleri arasındaki ilişkiye odaklanılacak. Roman, öykü, şiir, senaryo ve tiyatro oyunu yazmanın ortak noktaları ve farklılıkları, yazınsal türlerin “Yazma Arzusu”na sahip kişiden talepleri işlenecek.

4. Hafta
“Yazma Arzusu”nu koruyarak bir eseri ortaya çıkarma süreci; kişiye ve yazdığı türe uygun yazma stratejileri geliştirilerek, düzeltici okuma ve yayınlama aşamalarıyla birlikte ele alınacak.
——

*4 hafta, 12 saat, 400 TL + KDV
*Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

*Adres: Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

*Ayrıntılı bilgi, kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 arası)


Bülent Usta, 1973 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü'nü bitirerek, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde yüksek lisansını tamamladı. Klinik psikoloji alanında doktora öğrenimine devam ediyor. Daha önce çeşitli dergilerde ve Radikal 2 gibi gazete eklerinde antropoloji, siyaset ve felsefe ağırlıklı yazılarıyla gözüken yazar, Milliyet Kitap, Varlık, Kitap-lık, Radikal Kitap, Cumhuriyet Kitap, Sabit Fikir gibi dergi ve gazete eklerinde de deneme, eleştiri, söyleşi ve edebi ürünleriyle yer alarak edebiyata ağırlık verdi. Siyahî dergisinin kurucuları ve editörleri arasında yer aldığı gibi, Eşik Cini öykü dergisinin editörlüğünü de yürütmüştü. Daha çok şiir ve öykü alanında olmak üzere, çok sayıda kitabın editörlüğünü yaptı. 2005-2012 yılları arasında Yasakmeyve şiir dergisinin editörlüğünü yapan yazar, on iki sayı çıkan “Sıcak Nal” edebiyat dergisinin yayın kurulunda yer aldı. 2012-2014 arasında Oğlak Yayınları'nda editörlük yaptı. Boğaziçi Üniversitesi'nde ve Arel Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak dersler veren yazar, “Birgün” gazetesi kültür sanat sayfalarında yer alan “Karşılaşmalar” adlı köşesinde, güncel olayları sanat ve siyaset üzerinden değerlendiren yazılar yazmayı sürdürüyor. Çeşitli antoloji ve ortak çalışmalarda öykü ve yazıları yayımlanan yazarın, Ocak 2008'de Versus Kitap tarafından yayımlanmış Karınca Hastanesi adlı bir de romanı bulunmaktadır. Çev-Bir'de "Çevirmenler İçin Türkçe", Galatasaray Lisesi'nde edebiyat atölyeleri düzenleyen yazar, son yıllarda senaryo alanında da çalışmalar yürütüyor.(Kaynak: Wikipedia)
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: