TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Faruk Şüyün’le Editörlük Atölyesi
9 Nisan'da başlıyor!
6 hafta, Cumartesi 15.00 - 18.00


Yayın dünyamızdaki gelişmeler, yayıncılığın her geçen yıl daha da büyüyüp geliştiğini, gelecek vaat eden sektörler arasında ön sıralarda yer aldığını gösteriyor. 2 bine yakın yayınevi ile dünyada bu sektörde en hızlı büyüyen üç ülkeden biri olan Türkiye’deki yayıncılar, çalışacak kalifiye elemanlar arıyorlar. 

Çünkü, günümüz yayınevleri, yazarın dosyayı tesliminden kitabın basımına her aşamada işbölümünü, uzmanlaşmayı önemseniyorlar. Bu aşamaların en önemlilerinden, vazgeçilmez olanlarından birisi editörlük. Bu alanda bilgi sahibi, uzmanlaşmış çalışanlara gereksinim olmasına rağmen, önemli bir boşluk söz konusu. Süreli yayınlar için de aynı durum geçerli. Yazıişlerinin vazgeçilmezi olan editörler olmadan dergilerin, gazetelerin “okunabilir” çıkması mümkün değil…

Yayınevleri, medya şirketleri bunun için nitelikli editörler arıyorlar… 
Onlardan birisi niçin siz olmayasınız?!

İşte bu noktada önemli bir fırsat, 40 yıldır sektörün hemen her aşamasında çalışan; halen gazetecilik, köşe yazarlığı, dergi, kitap yayıncılığını sürdüren “Faruk Şüyün’le Editörlük Atölyesi.” 

Kitap yayıncılığı, dergi yayıncılığı yapmayı, medya dünyasının mutfağında çalışmayı isteyenler için temel eğitim niteliğindeki 6 haftalık Faruk Şüyün’le Editörlük Atölyesi, kurumu tüm yönleriyle mercek altına alıyor.

Bir metnin dosyadan kitaba dönüşümünü sınıf içi pratik uygulamalarla aşama aşama inceleyen program şöyle sürüyor: 


1. Hafta (Genel Bakış)
.  Dünden Bugüne Türkiye’de Yayıncılık
.  Kitabın yayımlanma serüveni (kitap seçimi, yayın kurulu, çevirmen seçimi, dizgi, tashih, matbaa vb.)
.  Yayınevinde işbölümü…


2. Hafta (Editör Kimdir)
.  Editör kimdir, ne iş yapar? 
.  Editörlük türleri 
. Freelance çalışma nedir?


3. Hafta (Telif  ve Çeviri Kitap Yayın Hazırlıkları)
. Kitap seçimi (Raporlama, Sözleşme)
. Yazarla / Çevirmenle ilişkiler
. Redaksiyon
. Tashih


4. Hafta (Biçim ve Tasarım)
. Kapak seçimi
. Kapak yazıları, künye
. İç tasarım
. Ozalit kontrolü
. Baskı kontrolü


5. Hafta (Kitap Sonrası / Genel değerlendirme)
. Kitap tanıtımı planlama
. Basın bülteni (Halkla İlişkiler)
. Reklam metni
. Sadeleştirilmiş veya kısaltılmış basım, derleme, antoloji gibi farklı türlerde editörlük
. Genel değerlendirme


6. Hafta (Farklı Alanlarda Editörlük)
. Süreli yayınlarda editörlük
. Medyada editörlük
. e-kitap editörlüğü


——

*6 hafta, 18 saat, 600 TL + KDV
*Öğrencilere %15 indirim.
*Katılım 12 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi
 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 saatleri arası...)


FARUK ŞÜYÜN

Gazeteciliğe 1976 yılında başladı. 1977-1979 tarihleri arasında Dünya Gazetesi kültür-sanat sayfasında çalıştı. 1980 yılından başlayarak Hürriyet Gösteri'de, Varlık'ta; ayrıca, ansiklopedi yayıncılığı yapan kuruluşlarda editörlük, madde yazarlığı, redaktörlük gibi görevlerde bulundu. Birçok yayınevinde editörlük görevi üstlendi, diziler hazırladı, Varlık Yıllıkları’nı gerçekleştirdi. Toros Yayınları’nda Yaşar Kemal’in Bütün Kitapları’nı hazırladı. İstanbul Yeni Asır’ın sanat sayfasında, Günaydın ve Sabah gruplarının birçok gazetesinde görev aldı, Sorumlu Müdürlük yaptı. Güneş Gazetesi’nin sanat sayfası editörlüğünü yürüttü. Çeşitli televizyon kanallarında edebiyat programları, ayrıca çeşitli kurumlara festivaller, sanat geceleri düzenledi. Dünya Gazetesi’nde yirmi yedi yıldır çalışıyor ve her Cuma “Odak” köşesinde, her Pazartesi gazetenin www.dunya.com adresindeki internet sayfasındaki “Ehlikeyf”te gastronomi yazıları yazıyor. Yirmi beş yaşındaki Dünya Kitap Dergisi’nin yayın yönetmeni. Beşiktaş Belediyesi için on bir yıl boyunca 147 ustaya “Ustalara Saygı” toplantıları düzenledi.

Kitapları:

Beklemek ve Ummak (Oğlak Yayınları, 2009), Füruzan Diye Bir Öykü (Yapı Kredi Yayınları, 2009), Uzaktan Yakına Cevat Çapan (Tüyap, 2009), Bir Arkeoloji Detektifinin Maceraları (Oğlak Yayınları, 2010), Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Bir Kültür Çınarı Doğan Kuban (Tüyap, 2010), Seçmeler Ferit Edgü (Tüyap, 2011), Bir Yaşamış Bir Yazmış Gülten Dayıoğlu (Tüyap, 2012), Contemporary Literature Books From Turkey (Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2013), Bugünden Geçmişe Geçmişten Geleceğe Taner Timur (Tüyap, 2013), 101 Ustadan Hayatın “Şey”leri (Oğlak Yayınları, 2013) ve Lezzet imiş Her Ne Var ise Âlemde (Oğlak Yayınları, 2013), Renkli - Sinemaskop Bir Hayat: Atillâ Dorsay (Tüyap, 2014), Kafa Kâğıdı: Tan Oral (Tüyap, 2015) ve yayına hazırladığı Türkiye’de Diyabetin Tarihçesi / Dr. Nazif Bağrıaçık (Oğlak Yayınları, 2014), Bir Lezzet Cenneti Gurme Kent Gaziantep Mutfağı / Tahir Tekin Öztan (Oğlak Yayınları, 2014).
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: