TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

X. KOZMOS'TAN  KAOS’A ATÖLYE ÇALIŞMASI
26 – 28 Ağustos 2016

Gümüşlük Akademisi-Bodrum


26 – 28 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Atölye çalışmasının koordinatörlüğünü Prof. Dr. K. Gediz Akdeniz (Düzensiz Sistemler Enstitüsü) yapacaktır.

Atölye programı dört alt çalışma etkinliği şeklinde planlanmıştır. Ayrıca atölye çalışmalarına konu ile ilgili konuk konuşmacılar da katkıda bulunacaktır.

Atölye I: Karmaşıklık Bilimi, Kaos Teorisi, Kaotik Farkındalık Simülasyon Teorisi? Ve Anarşist Adalar Modeli tanıtılacaktır. Bu atölye, sonraki çalışmalarda kullanılacak teorik temele giriş niteliğindedir. 

Atölye II: Karmaşıklık Bilimi, Kaos Teorisi ve simülasyon teorileri kullanılarak dünya sinemasından seçilen örnekleri yorumlama ve analiz etme uygulamaları tartışılacaktır. 

Atölye III: Karmaşıklık Bilimi, Kaos Teorisi ve simülasyon teorileri kullanılarak Türkiye edebiyatından seçilen roman örnekleri tartışılacaktır. 

Atölye IV: Toplumsal hareketlerin protest niteliği üzerinden ‘Zuhur’ (Yeni Anarşi) okumaları yapılacak, Gezi Park’tan mülteci hareketlerine uzanan süreçteki kendinden örgütlenme ve dayanışma pratikleri tartışılacaktır.


Tartışılacak örnek filmler: Dövüş Kulübü, Yağmuru Bile, Konformist, Mavi Kadife, Bıçak Sırtı, Çin Mahallesi, Maç Sayısı, Miras, Paramparça Aşklar, Babil, Siyah Kuğu. Casablanka, Sayko,  Vertigo ve Siyah Kuğu.

Tartışılacak örnek romanlar: Araba Sevdası, Taaşşuk-i Talat ve Fitnat, Mai ve Siyah, Kürk Mantolu Madonna, Sessiz Ev, Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı, Sevgili Arsız Ölüm, Tutunamayanlar, Buzdan Kılıçlar, Kara Kefali ve Elde Var Sıfır. 

PROGRAM:

26 ağustos Cuma 2016

18.00-19.00 "Kaotik Farkındalık (Zuhur)", Gediz Akdeniz

19.00-19.30 "Siyasal Bir Metafor Olarak Köprülerden Adalara Yol Almak", Yağız Alp Tangün

19.30-20.00 "Taş ve Kütük Manifestosu'nda Kopuştaki Özgürlük", Ülkü Başsoy

27 Ağustos Cumartesi 2016

17:00-18:00 “Düzensizliğin Eşiğinde Değişen Dünya, Toplum ve Bilinç” Can Artun – 
Yeditepe Üniversitesi

18:00-20:00 Atölye II: Karmaşıklık Bilimi, Kaos Teorisi ve simülasyon teorileri kullanılarak dünya sinemasından seçilen örnekleri yorumlama ve analiz etme uygulamaları tartışılacaktır.

28 Ağustos Pazar 2016

14:00-16:00 Atölye III: Karmaşıklık Bilimi, Kaos Teorisi ve simülasyon teorileri kullanılarak Türkiye edebiyatından seçilen roman örnekleri tartışılacaktır.

16:00-17:00 “Sanatın Politize Edilmiş Hali; Sovyet Propaganda Sineması” Fatoş Yılmaz – Beyoğlu Kültür Sanat Etkinlik Koordinatörü

17:00-18:00 “Karmaşıklık Paradigması ile Ekosistemi Kavramanın Ekonomipolitiği” Ebru Başgül – Marmara Üniversitesi, Yağız Alp Tangün – Bağımsız Araştırmacı

18:00-20:00 Atölye IV: Toplumsal hareketlerin protest niteliği üzerinden ‘Zuhur’ (Yeni 
Anarşi) okumaları yapılacak, Gezi Park’tan mülteci hareketlerine uzanan süreçteki kendinden örgütlenme ve dayanışma pratikleri tartışılacaktır.

Tartışılacak örnek filmler: Dövüş Kulübü, Mavi Kadife, Bıçak Sırtı, Maç Sayısı, Miras, 
Paramparça Aşklar, Siyah Kuğu, Çırak, Sınırda, Potemkin Zırhlısı, Azmin Zaferi, Yeşil 
Bereliler, Kameralı Adam, Ana.

Tartışılacak örnek romanlar: Araba Sevdası, Taaşşuk-i Talat ve Fitnat, Mai ve Siyah, Kürk Mantolu Madonna, Sessiz Ev, Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı, Sevgili Arsız Ölüm, Tutunamayanlar, Buzdan Kılıçlar, Kara Kefali ve Elde Var Sıfır.

*Kayıt ve iletişim için: info@gumuslukakademisi.org
*Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına yapılacak atölyenin günlük katılım ücreti 25 TL
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: