TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Yeşim Özsoy’la Oyun Yazarlığı ve Çağdaş Tiyatro
10 Ocak'ta başlıyor.
4 Hafta, Salı 19.00 - 22.00

Gümüşlük Akademisi - Arnavutköy
 

Atölye, bağımsız bir mekan olan GalataPerform’un ve tiyatro topluluğunun kurucusu, 2006dan beri Türkiye’de çağdaş oyun yazımına odaklanan ve bu alanda önemli bir alan açan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesinin öncüsü, yazar/yönetmen/oyuncu/eğitmen ve Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy tarafından verilecek. 

Atölye katılımcıları hem tiyatro tarihi ve teorisi hakkında bilgi edinecek aynı zamanda da atölye sırasında yapılan yazı egzersizleri yoluyla bir oyun geliştirme konusunda bilgi edinecek, deneyim sahibi olacaklar. 

1. Hafta – Tiyatro ve Oyun Fikri. Tiyatro ve yazının kökenleri. 
2. Hafta – 4 Yazar 4 Ekol – William Shakespeare, Samuel Beckett, Heiner Müller ve Sarah Kane 
3. Hafta – 20. & 21. Yüzyılda Çağdaş Tiyatroda Akımlar 
4. Hafta – Yazarlar ve yazma yöntemleri. Bir oyun fikri nasıl geliştirilir? 


YEŞİM ÖZSOY  Hakkında 
 
Bağımsız bir mekan olan GalataPerform’un ve tiyatro topluluğunun kurucusu, 2006dan beri Türkiye’de çağdaş oyun yazımına odaklanan ve bu alanda önemli bir alan açan Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesinin öncüsü, yazar/yönetmen/oyuncu/eğitmen ve Genel Sanat Yönetmeni Yeşim Özsoy, çalışmalarına Boğaziçi Üniversitesinde Sosyoloji okurken katıldığı Stüdyo Oyuncularında başladı. Amerika’da aldığı oyunculuk, yazarlık ve yönetmenlik eğitimlerinden sonra Northwestern Üniversitesindeki Performans Araştırmaları bölümünde yüksek lisans yaptı. İstanbul’a dönüşünde Ve Diğer Şeyler Topluluğu’nu kurdu ve toplulukla 2001den beri çeşitli oyunlar çıkardı. 2010 yılında Wiesbaden Devlet Tiyatrolarına davet edildi ve “Türkiye-Almanya 0-0” adlı oyununu yazdı ve oyun Türkçe/Almanca olarak sergilendi. 2006da Afife Tiyatro Ödülleri Cevat  Fehmi Başkut En İyi Oyun Yazarı ödülünü aldı. 

Son olarak Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi kapsamında yönettiği ve Ahmet Sami Özbudak’ın yazdığı “İz” adlı oyun yurt içinde ve yurt dışında ilgi gördü, ödüller aldı.  Yeşim Özsoy, İstanbul Uluslar arası Tiyatro Festivali için hazırladığı “Aşk & Faşizm” ve “Yaşlı Çocuk” projeleriyle uluslar arası alanda ses getirdi. 

Boğaziçi Üniversitesi ve Mimar Sinan Üniversitesi’nde Çağdaş Tiyatro ve Performans alanında dersler verdi. Oyunları Fransızca, Almanca, İngilizce, Rusça ve İtalyancaya çevrildi ve ulusal ve uluslar arası Festivallere katıldı. 
Halen uluslar arası ortaklıkları ve projeleriyle ön plana çıkan GalataPerform’un Genel Sanat Yönetmenidir. *4 hafta, 400 TL
*Lisans öğrencilerine %15 indirim.
*Katılım 10 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.

*Adres:
Gümüşlük Akademisi Vakfı İstanbul Şubesi
 Beyazgül Cad. Kireçhane gediği sok. 
Numara: 6 / Beşiktaş-Arnavutköy

Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991 (10.00 - 19.00 saatleri arasında...)
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: