TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Emine Ayhan’la Dönüşen Beden ve İnsan Sorusu
Dönüşüm Edebiyatına bir Giriş

14 – 15 – 16 Haziran 2018
10:30 – 13:30Bugün kapitalist piyasanın her yanından dönüşüm vaatleri yükseliyor: Bir inşaat projesinin, banka kredisinin, hikmetli tüyolar içeren bir kitabın, yerine göre bir rimelin bile hayatınızı kökten dönüştüreceğini ilan ediyor reklamlar. Büyüklü küçüklü metalara yapılması beklenen arzu yatırımı, her halükârda piyasanın empoze ettiği büyülü dönüşüm imgelerine dolayımlanıyor. Dönüşüm fikrinin ciddi bir cazibesi olduğu ortada. İnsandışı canlılar ileri teknolojiyle dakikalar içinde metaya dönüştürülürken, insanlarınsa bir gecede “insan”dan mülteciye, teröriste, vs. dönüştüğü bir politik vasat hakim. Bazı dönüşümlerse halen toplumsal tabu özelliğini koruyor, örneğin cinsiyet dönüşümleri. Demek ki dönüşüm aynı zamanda bir iktidar problemi. Modern hayata bunca sinmiş olduğu halde metamorfoz sözcüğünün hâlâ bir tür olağanüstülükle tınlaması ne tuhaf. 

Dayatılan veya tabulaştırılan dönüşümlere karşılık, özgür dönüşümün doğal bir duyum yetisi ve armağan olarak yer bulduğu koca bir deneyimler dünyası var bir de. Bu dünyanın bilgisine çok çeşitli kaynaklardan ulaşabiliyoruz: Kadim halk mitleri, hasat şenlikleri, ziyan ve bereket ritüelleri, kültler, masallar, rüyalar, gündüz düşleri ve tabii, yaratıcı yazı ile sanat. 

Seminerin ilk iki gününde, Rabelais’den Shakespeare’e, Kafka’dan Woolf’a, kendisinden sonraki bütün bir dönüşüm literatürünü esinlemiş iki antik metne yakından bakacağız sırasıyla: Ovidius’un Dönüşümler’i ve Apuleius’un Başkalaşımlar’ı (veya Altın Eşek). Farklı düzeylerde dönüşümlere sahne olan bu iki eserden hareketle, daha geniş kozmolojik ve poetik dönüşüm algısına açılmaya çalışacağız. Üçüncü gün ise, Kafka’nın bir diğer dönüşüm metni olan “Akademi için Bir Rapor”a gidecek ve modern dünyada insan olmanın performatif koşullarını irdeleyeceğiz. Dönüşüm edebiyatının okuru davet ettiği, insanla-insandışı arasındaki ontolojik ara-bölgeden insan sorusuna kuşkulu bir bakış atmaya davet ediyoruz sizleri. 

—-

Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına yapılacak atölyenin günlük katılım ücreti 80 TL.

*Önceden kayıt yaptırınız.
info@gumuslukakademisi.org
0252 3944301
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: