TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Oylum Yılmaz’la Fantastik Edebiyat Atölyesi
25-26 Eylül

Dilin kırık aynası edebiyat, edebiyatın kötü çocuğu fantastik!

Edebiyatla büyülenen, eleştirel okumaya kapılarını açan hemen her okurun aklını kurcalar dil ve gerçeklik ilişkisi. Çünkü biliriz ki edebiyat; gerçek ve kurgu, gerçek ve gerçeküstü, doğru ve yalan arasında zarif bir oyun oynar bize. Gerçeği çarpıtan bir ayna olmayı kendine iş ve mesele edinir... Peki okurun meselesi nedir? “Dünya vardır ve yazar konuşur, işte edebiyat”, der Barthes. Ancak eleştirinin konusu bu anlamda edebiyattan çok farklıdır. Eleştiri bir dünya değildir, bir anlatının anlatısıdır; yani bir tür üst- dil. Öyleyse okur ve eleştirmen bu üst- dili nasıl kurabilir? Anlatının anlatısına kendi zihninde nasıl varabilir? Ve son soru, ortalama bir okur, sıkı bir eleştirmen olabilir mi; hiç eleştiri yazmadan bile kendi eleştirel bakışını kurabilir mi? 

Fantastik Edebiyat Atölyesi'nin temel amacı hemen her okurun farklı edebiyat türlerini takip ederek, edebiyat üzerinde kendi eleştirel bakışını kurabileceğini kanıtlamak. Ne de olsa eleştirmenin ilk adımı okumak! Bu çalışmada, en çok eleştiriye maruz kalmış tür olarak fantastik edebiyat ve fantastik okuma biçimleri üzerinden arayacağız eleştirinin yolunu. Diğer yandan da kadın edebiyatçıların kalemlerinin erkek edebiyatçılara göre fantastiğe daha yatkın olmasını, türün kurulmasında aldıkları etkin rolü tartışacağız. Dil ve gerçeklik ilişkisi üzerinden, fantastik edebiyatın toplumsal bir direniş ve özgürleşme aracı olarak kabul edilip edilemeyeceğini ele alıp  “fantastik bir eleştiri” yaratmaya çalışacağız. Çünkü fantastik, yapısı gereği doğaüstünü konu edinir ve doğaüstünün ta kendisi zaten dildir!   

Program:
25 Eylül Çarşamba, saat:13.30-16.30

Kahramanın binlerce yıllık epik yolculuğu.
Fantastik nedir? Hangi metinler fantastiğin alanına girer? Maupassant, Henry James ve Hoffman gibi yazarların elinden çıkma fantastik öykülerden, günümüzdeki epik serilere fantastik edebiyat tür olarak nasıl bir oluşum/kabul edilme sürecinden geçmiştir? Bu sorular ekseninde fantastik edebiyatın temel izleği olan kahramanın epik yolculuğunun, fantastik edebiyatın temel yapıtları ışığında incelenmesi. 


26 Eylül Perşembe, saat:13.30-16.30
Fantastik, muhalefetin ta kendisi!
Gotik, korku, vampirizm, şiddet, aşırı şehvet, ensest… Fantastik aracılığıyla dilsel, cinsel ve toplumsal sansürün aşılma biçimleri. Ütopyalar, anti-ütopyalar ve distopyalar aracılığıyla değişen dünya düzeni ve siyasi eleştirilerin edebi yansımaları.  

------

*400 TL
*Öğrencilere %10 indirim.
*Katılım 10 kişiyle sınırlıdır.
*Önceden kayıt yaptırınız.


Kayıt ve iletişim için:
info@gumuslukakademisi.org
www.gumuslukakademisi.org
0554 345 2991
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: