TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2012 Yılı Etkinlikleri

Theo Angelopoulos filmlerinde 'zamanın tozu' ve bellek"

10 Eylül 2012 

Gümüşlük Akademisi’nin bu yılki etkinliklerinin ana teması olan “zaman” teması kapsamında 10 Eylül Pazartesi günü saat 20:00’de Deniz Pala "Theo Angelopoulos filmlerinde 'zamanın tozu' ve bellek" başlıklı bir konuşma yapacak. Bu sene kaybettiğimiz yönetmenin filmografisinde zaman ve bellek kavramları üzerine bir yolculuğun yapılacağı konuşmanın ardından "Zamanın Tozu" adlı film gösterilecek.

Galatasaray Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nü "Theo Angelopoulos Sinemasında Geçmişin Tarihsel Mirası, Göç ve Bellek" başlıklı teziyle bitiren Deniz Pala, İtalya’nın Milano şehrindeki Scuola di Cinema, Televisione e Nuovi Media’da sinema-televizyon yönetmenliği eğitimi aldı. Milano’da kısa film, belgesel ve televizyon programı çalışmaları yürüttü. Universita Cattolica di Sacro Cuore’de “Sinema ve Televizyon için Senaryo ve Prodüksiyon” master’ı yaptı ve uluslararası bir film festivalinde jüri üyesi olarak görev aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde sinema ve edebiyat yazıları yazan Deniz Pala, geçtiğimiz yıl Gümüşlük Akademisi'nde korku teması kapsamında vampir filmleri üzerine "Değişen Korkular, Değişen Vampirler" başlıklı bir konuşma yaptı.


Haydar Ergülen ile Şiir Atölyesi
25 - 27 Ağustos 2012

1. GÜN:
-Şiir ne değildir?
-Şiir niçin edebiyat değildir?
-Şiir yazmak şart mıdır? 
-Şiir yazmazsak ne yazardık?
-Şiir bir çocukluk hastalığı mıdır?
-Şiir kimin içindir?
-‘Şiir şiirde kalmaz’ ne demektir?
-Şairin hayatı şiire dahil midir?
-Şairler olmasa şiir daha mı iyi olurdu?
-Şiirden vazgeçmek de şiir sayılır mı? 


2. GÜN:
-Şiir ne zaman, nerelerde yazılır?
-Hayattan dili yanan şiiri üfleyerek mi..?
-Bir daha yazarsan diline şiir sürerim!
-Şiir şiire bakarak yazılır mı?
-Şiirgöz: En eski görme biçimi 
-Biraz şiir toplayalım!
-Hadi şiir söyleyelim!
-Şimdi şiir eyleyelim!
-Bir şiir deneyelim!
-Unumuzu eleyelim! 


3. GÜN:
-Şiirin saati
-Şiir gençlik ister!
-Dün yazdığımız şiiri
bugün havalandıralım!
-Biraz şiir teneffüs edelim!
-Neler almalıyım yanıma?
-Şiirin kökü, dalı, yaprağı, ağacı,
otu, bitkisi, böceği...
-Latife ablamdan şifalı şiir kılavuzu
-Çok gerçekçisiniz, biraz şiir
oynamaya ne dersiniz?
-Ve diğer lüzumsuz bilgiler:
İmge, metafor, üslup, teknik, uyak,
lirik, epik, didaktik gibi...
-Şiirini de al git! 

ÜÇ GÜN YATAK,
DÖRDÜNCÜ GÜN ŞİİR!
Her gün
10.00-13.00
18.00-21.00
saatleri arasında.

Günde 6 saat, üç gün, toplam 18 saat, 200 TL ( Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına)

Haydar Ergülen

Zaman Tünelinde Tango: “Tangunun Yolculuğu Benim İç Yolculuğum”

21 - 22 Temmuz 2012 
Söyleşi: Prof. Nilüfer Narlı


On Dokuzuncu Yüzyılın son yirmi yılında bir batağı andıran kenar mahallede doğan kosmopolitan çocuk tango, lotus çiçeği gibi başını dimdik tutup göğe bakarken insanların ona olan sevgisi ile gelişip kıtaları aştı. Çamurlu sudan başını gökyüzüne kaldırdığı an tıpkı lotus gibi bembeyaz ve saf haliyle bizleri kendine çekti. Bıçkınların bıçak dövüşleri, kör dövüşlerin karmaşası ve insanoğlunun acı çığlığından doğan tangodan faşistler, dar görüşlüler nefret etti.
İlk tango şarkısı “Dame La Lata” neyi anlatıyor?
A Media Luz tangonun kenar mahalleden merkeze ve şık salonlara olan yolculuğunu anlatırken eski tango şarkılarını çalan gramofon ağlıyor..

İşte tangonun yolcuğu… Birlikte söyleşelim.

Sonra dans…. Nilüfer Narlı – Cem Tezcan

“Bedenin yazdığı şiir tango” yu dans ederek anlatmak ayrı bir keyif


Ekolojik Gözlemden Tasarıma

19 Temmuz 2012 
Emet Değirmenci, 19 Temmuz perşembe günü saat:21:00'de, Gümüşlük Akademisi Vakfı'nda "Ekolojik Gözlem'den Tasarıma" adlı bir sunum yapacak.

Yerbilimci olan ve 10 yıldır Yeni Zelanda, Avusturalya, ABD ve Türkiye'de toplumsal permakültür konusunda pekçok çalışma yapmış olan Emet Değirmenci hakkında http://kendineyeterlitoplum.wordpress.com/emet-degirmenci/ sitesinden detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sunum ücretsizdir.

Gümüşlük Akademisi Vakfı'nda 19:45'ten sonra açık büfe akşam yemeği verilmektedir. 

Gümüşlük Akademisi'nde Resim, Heykel ve Seramik Dersleri Başladı

Heykel, Seramik

Yürütücü: Pınar Yeşilada ( Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu heykeltıraş Pınar Yeşilada, 1-31 Temmuz tarihleri arasında atölye çalışmalarını sürdürecek.)
İçerik: Yetişkinlere ve çocuklara yönelik heykel ve seramik dersleri.
Tarih: 1-31 Temmuz 2012 tarihleri arasında yetişkinler için, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri üçer saat. Çocuklar için, Çarşamba günleri iki saat.
Ayrıntılı Bilgi İçin Pınar Yeşilada Tel: 0532 656 56 57 

Resim

Yürütücü: Nurettin Erkan (2011 yılında ABD’nin Madison kentindeki Overture Center for the Arts’daki “Dur ji Welat” kişisel sergisiyle uluslararası ölçekte takdir kazanan Nurettin Erkan, yaz mevsimi süresince Gümüşlük Akademisi’nde atölye çalışmalarına devam edecektir.)
İçerik: Desen çalışması (Anatomi, perspektif, tasarım, kompozisyon vb.)
Tarih: Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma günleri 16.00-18.00 arası
Ayrıntılı bilgi için Nurettin Erkan Tel: 0537 033 45 77

Gümüşlük Akademisi'nde Dans Tiyatrosu
 
30 Haziran 2012

The Club'ın İstanbul'da kısa zamanda ses getiren ayrıca İstanbul Viyana arasında da gerçekleşen Aradafest Festivali kapsamıında da oynanan OFİS adlı Dans Tiyatrosu 30 Haziran saat 21:00'de Gümüşlük Akademisi'nde!

Gümüşlük minibüs durağından, Gümüşlük Akademisi'ne saat 20:00'da servis kalkacaktır. 

Oyun hakkında ayrıntılı bilgiye www.gumuslukakademisi.org adresinden ulaşabilirsiniz

Ofis facebook sayfası: http://www.facebook.com/pages/OF%C4%B0S/365469766837416

KARŞI SANAT ÇALIŞMALARI ve GÜMÜŞLÜK AKADEMİSİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRDİ

28 - 29 Haziran 2012  

Bu yaz ,Gümüşlük Akademisi Vakfı, güncel sanat alanına doğrudan müdahil olma iradesiyle biraraya gelenlerin etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Karşı Sanat Çalışmaları ve Gümüşlük Akademisi’nin birlikte organize ettiği seminerler ve sanatçı atölyeleri bütün yaz mevsimi boyunca devam edecek. Ressam Nurettin Erkan ve heykeltıraş Pınar Yeşilada’nın kurs ve atölyelerine, Haziran ayında Ali Artun, Feyyaz Yaman, Zeki Coşkun’un seminerleri eşlik edecek. Program dahilinde çeşitli toplantılar örgütlenecek, sergiler organize edilecek. Kısacası bu yaz Gümüşlük Akademisi Vakfı, sanat odaklı buluşmaların, etkileşimlerin, forumların merkezi olacak. 

KARŞI SANAT ÇALIŞMALARI GÜMÜŞLÜK AKADEMİSİ ETKİNLİK POGRAMI

SEMİNERLER:

Avangardizm ve Post-avangardizm ( Avangardizmin politik ve estetik mirası ve formsuzluk sürecinde yapma-bozma teknikleri üzerine...)
Konuşmacı: Feyyaz Yaman (Karşı Sanat Çalışmaları kurucusu.)
Tarih: 28 Haziran 2012, 21:00

Kültürelizm ve Sanat ( Kültür endüstrisinden kültür diplomasine sanatın ve kültürün eklemlendiği karmaşık makineleri sökme girişimi.)
Konuşmacı: Ali Artun (Galeri Nev kurucusu ve yöneticisi, İletişim Yayınları Sanat/Hayat Dizisi editörü, sanat ve eleştiri dergisi e-skop’un kurucu editörü.) 
Tarih: 29 Haziran 2012, 18:00

Atölyeler:

Resim

Yürütücü: Nurettin Erkan (2011 yılında ABD’nin Madison kentindeki Overture Center for the Arts’daki “Dur ji Welat” kişisel sergisiyle uluslararası ölçekte takdir kazanan Nurettin Erkan, yaz mevsimi süresince Gümüşlük Akademisi’nde atölye çalışmalarına devam edecektir.) 
İçerik: Desen çalışması (Anatomi, perspektif, tasarım, kompozisyon vb.)
Tarih: Pazartesi, Salı, Perşembe, Cuma günleri 16.00-18.00 arası
Ayrıntılı bilgi için Nurettin Erkan Tel: 0537 033 45 77 

Heykel, Seramik

Yürütücü: Pınar Yeşilada ( Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu heykeltıraş Pınar Yeşilada, 1-31 Temmuz tarihleri arasında atölye çalışmalarını sürdürecek.)
İçerik: Yetişkinlere ve çocuklara yönelik heykel ve seramik dersleri.
Tarih: 1-31 Temmuz 2012 tarihleri arasında yetişkinler için, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri üçer saat. Çocuklar için, Çarşamba günleri iki saat.
Ayrıntılı bilgi İçin Pınar Yeşilada Tel: 0532 656 56 57 

Caz Konserleri:

Düzenleyen: Yavuz Tanyeli (Ressam.)
Program: Temmuz ve Ağustos ayları boyunca Gümüşlük Akademisi’nin amfitiyatrosunu ,Yavuz Tanyeli’nin yürütücülüğünde, deneysel doğaçlamalarıyla onlarca sürpriz konuk şenlendirecek.
NOT: Temmuz ayının seminer programıyla ilgili bilgiler daha sonra iletilecektir.

AKINTIYA KARŞI: MODERN SANATIN GÜZERGÂHLARI

Sanat dünyasına dair temel gündemler, uzun bir süredir piyasanın ihtiyaçları üzerinden belirlenmekte. Pazarlama ve finansmanın iktidarında kurumsallaşan sanat, zamanla sadece özerkliğini kaybetmekle kalmadı, kitle kültürünün hegemonik egemenliğine karşı etik ve estetik temelde direniş araçları geliştirmekten de mahrum kaldı. Çağdaş sanatın dönüştürücü enerjisi, durumdan vazife çıkaran küresel muktedirler marifetiyle, konformizmin, statükonun güvenli limanlarına hapsediliyor günümüzde. Mevcut sanat piyasasında yer tutan öznelerin azımsanamayacak bir bölümünün hâkim kodları sorgulamaktan imtina ederek gösterge ekonomisine tabi olmayı seçtikleri, buna uygun ilişki ağları örmekle iştigal ettikleri de görülüyor. Bu manzara karşısında sanatın anlam ve amacını, sanatçının varlığını, sanatın siyaseti meselelerini kendi tarihselliği düzleminde tekrar tekrar sorunsallaştırmak şart. Sanatın hayatla bağını kurmayı amaçlayan kolektiflerin pratiğine güç taşıyacak kuramsal üretimlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğu da açık.
Böylesi ilkesel öncelikler temelinde biraraya gelen, farklı disiplinlere mensup, farklı eğilimleri benimseyen özneler arasında kültürel planda ortak bir dil inşa etmek amacıyla Karşı Sanat ve Gümüşlük Akademisi yaz aylarına yayılan bir etkinlik programı oluşturdu. Gümüşlük Akademisi’nde güncel sanat ortamına müdahil olmak amacıyla birlikte hareket etme olasılıklarını araştıran, birlikte çalışmayı ve üretmeyi hedefleyen özneler buluşacak. Bu sürecin kültürün sermayeleştirilmesine ve sermaye merkezli algılanışına karşı içerik, biçim ve form düzlemlerini de kapsayan itirazların örgütlenmesine katkı sunması öngörülüyor. Sanatçıların birbirleriyle doğrudan etkileşime girebilecekleri, potansiyellerini geliştirme doğrultusunda birbirlerini yaratıcı manada besleyebilecekleri bir sosyal paylaşım ortamının inşası amaçlanıyor. Gümüşlük Akademisi Vakfı atölyelerinde üretilen eserlerin Bodrum’da ve İstanbul’da düzenlenecek bir dizi sergiyle dolaşıma girmesinin yanı sıra, program dahilindeki seminer ve toplantıların kayıt altına alınarak yayımlanması da kısa vadeli hedefler arasında yer almakta. 


Müge İplikçi’yle Edebiyat Atölyesi

21 - 23 Haziran 2012  

YAZI YAZ 
(Zamanlardan bir zaman: Gümüşlük’teki yazı yaz)

Süremiz az. Üç günlük yoğun bir buluşma. Bu interaktif buluşmalarda bakış açısı seçme, olay örgüsü ve karakterler yaratma, monologlar ve diyaloglar üretme gibi konular ele alınacak. Fonda ise Gümüşlük, deniz ve katılımcıların zihnindeki herhangi bir yaz zamanı olacak!


Gümüşlük Akademisi'nde Tiyatro

15 Haziran 2012

Hile ve Aşk
Yazan: Friedrich Schiller
Yönetmen: Elke Petri
Oyuncular: Elif Akbaydoğan / Kayhan Berkin
Tarih: 15 Haziran Cumartesi, 18:00
Ücretsiz

"’Bu eserin Türk sahnesinde oynanması bir hadise oldu. Halk temsili çok beğeniyor ve çılgınca alkışlıyor.’’(Hile ve Aşk oyununun 1927 yılında yapılan temsili üzerine bir yorum.)

Derdimiz, 84 yıl sonra aynı tepkiyi beklemeden, klasikleşmiş bir aşk masalını oyundan seçilmiş 4 farklı karakter üzerinden iyi anlatabilme çabası.
Ya da başka bir deyişle,
Hile ve Aşk oyunu üzerinden bir oyunculuk çalışması…
*Oyun sonrası açık büfe yemek servisi yapılacaktır.


PERMAKÜLTÜRE GİRİŞ KURSU
19 - 20 Mayıs 2012 

Doğaseverleri, doğaya zarar vermeden doğayla birlikte üretmek isteyenleri, tüketime dayalı bir hayat yerine üretken, sürdürülebilir bir yaşam düşleyenleri, doğanın gözlemine dayalı ve çözüme odaklı bir tasarım modeline ilgi duyanları 19-20 Mayıs 2012 tarihlerinde Gümüşlük Akademisi’nde düzenlenecek olan Permakültüre Giriş Kursu’na davet ediyoruz.

Kursta yapılacak çalışmalar, katılım ücreti, kayıt formu gibil kurs hakkında ayrıntılı bilgiye www.gumuslukakademisi.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Gümüşlük Akademisi İlkyaz
Yoga Kampı

19 - 23 Nisan 2012 

Hariom ve Om Yoga merkezleri olarak 19 Nisan Gecesi Gümüşlük Akademisi'ne giriş yapıyoruz. Toprağın kokusunda güzel bir uyku somnrasında meşe ağaçlarının yapraklarında ilkyaz sabahlarının buğusu tüterken sabah yogamızı yapıyoruz... Kahvaltı ve ardından dinlence... İsteyen plaja inip yüzebilir isteyen Akademi'nin kitaplığında birbirinden özel kitaplar arasında kaybolabilir. 

Akşam saatlerinde yeniden yogamızı yapıyoruz, yemeğimiz üzerinde kazların yüzdüğü o güzel göletin kıyısında. Geceyi ise güzel bir filmle geçiriyoruz... 

Program 21 ve 22 Nisan'da da devam edecek. 23 Nisan'da dönüş yolundayız...

Programa odaların uygunluğu doğrultusunda isteyen istediği yerden dahil olabilir.

Yoga çalışmalarına katılıyor olmak şarttır. Gidiş ve dönüşünüz size aittir. Konaklama başka bir yerde olabilir ve sadece aktivitelere de katılabilirsiniz.

Rezervasyon ve ücretlendirme için bize yazabilirsiniz. 
hariomyogamerkezi@gmail.com

http://www.yogahariom.com/index.php?option=com_content&view=article&id=432%3Aguemueluek-akademisi-2012-lkyaz&catid=43%3Ageziler-icerik&Itemid=55


"!f²" İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Gümüşlük Akademisiyle Bodrum'da
24 - 26 Şubat 2012 

Şehirleri ve ülkeleri birbirine bağlayan tek sinema projesi "!f²" İstanbul ile aynı anda Bodrum'da izleyicilerle buluşacak. Bodrum Belediyesi'nin desteği ve Cinemarine Sinemaları'nın işbirliğinde gerçekleştireceğimiz bu benzersiz festivalde buluşmak dileğiyle...

"!f²: İstanbul'dan canlı" Film Programı

24 Şubat Cuma 19:30 : Eğer Bir Ağaç Devrilirse: Yer yüzü Özgürlük Cephesi
25 Şubat Cumartesi 12:00: Terri
25 Şubat Cumartesi 15:30: Tahrir: İyi, Kötü ve Politikacı*
26 Şubat Pazar 15:30 : Machete Dili*
26 Şubat Pazar 17:45: Burada*

*Film gösterimlerinden sonra yönetmen(ler)in / yapımcı(lar)ın katılımıyla İstanbul'da yapılan söyleşinin interaktif canlı yayını yapılacaktır.

Filmler hakkında ayrıntılı bilgiye (http://www.facebook.com/pages/f%C2%B2-%C4%B0stanbuldan-canl%C4%B1-G%C3%BCm%C3%BC%C5%9Fl%C3%BCk-Akademisiyle-Bodrum-Cinemarinede/305994722778590) facebook sayfasından ve 

Yer: Cinemarine Sinemaları, Oasis Alışveriş Merkezi
Bilet Fiyatı: 10 TL
Biletleri Cinemarin Sinemaları gişesinden temin edebilirsiniz.
YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: