TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

Gümüşlük Akademisi Arnavutköy'de Lezzet Günleri!
Lezzete lezzet katan hünerli elleriyle ve tatlı dilleriyle Maria Ekmekçioğlu ile Sema Temizkan sizi lezzetin mutfağına çağırıyor! “Lezzetin ustaları varsa okulu da olmalı” diyen Gümüşlük Akademisi’nin Arnavutköy’deki “Buluşmalar”ı; bu iki lezzet ustasının 14 Aralık Cumartesi günü 14:00-19:00 saatleri arasında gerçekleştireceği atölye çalışmasıyla devam ediyor.

Gümüşlük Akademisi Arnavutköy’de gerçekleştirilen “Buluşmalar”; bu defa lezzetli mi lezzetli, tadına doyulmaz bir atölyeyle katılımcılarını bekliyor. Maria Ekmekçioğlu ve Sema Temizkan’ın hünerli ellerinden çıkan lezzetlerin öğrenilmesi, yaygınlaştırılması, paylaşılması, kuşaktan kuşağa aktarılması gerektiğine inanan Gümüşlük Akademisi Arnavutköy; 14 Aralık 2013, Cumartesi günü 14:00-19:00 saatleri arasında lezzet atölyelerinin ilkini gerçekleştirecek. 

Katılımcılar atölyede, Yunanistan’a özgü bir yılbaşı tatlısı olan Melomakarona, her özel sofrayı zenginleştirdiği gibi yılbaşı sofrasının da lezzeti, geleneksel bir İstanbul pilavı midye salma ve peynir mezesi Trikafteri’yi Maria Ekmekçioğlu’yla birlikte yapacaklar. Sema Temizkan’ın ise balık çorbası, balık köftesi ve mercimek sarma yapımını öğreteceği atölye için önceden kayıt yaptırmak gerekiyor.

“Buluşmalar ve karşılaşmalar bahçesi” olarak 18 yıl önce Bodrum Gümüşlük’te hayata geçen Gümüşlük Akademisi; yerinde duramayan, yeniden gençliğini kazanan, sesleri uzak-yakın her yerde yankılanan kadim şehir İstanbul’un çağrısına kayıtsız kalamadı. Yıllardır Gümüşlük’te toplanan “enerji birikimi”ni, “enerji üretimi”ne dönüştürmek amacıyla bir ayağını da İstanbul’a koyan Gümüşlük Akademisi; Arnavutköy’de gerçekleşen “Buluşmalar”da okumak, yazmak, görmek, çizmek, dinlemek, duymak, anlamak, sezmek, daha da önemlisi tanışmak ve buluşmak isteyen herkesle bir araya geliyor. Müge İplikçi, Harun Tekin, küçük İskender, Mario Levi, Haydar Ergülen, Ümit Ünal, İdil Akoğlu, İsmail Gezgin, Ruşen Çakır ve Naim Dilmener’in da çalışma ve atölyeler düzenlediği “Buluşmalar”; ilerleyen aylarda yeni programlarla devam edecek.

Ücret: 100 TL

Bilgi için:
        www.gumuslukakademisi.org
info@gumuslukakademisi.org
0554 345 29 91
Beyazgül Caddesi, Kireçhane Gediği Sok. No:6
Beşiktaş – Arnavutköy – İstanbul

MARİA EKMEKÇİOĞLU
Uzunca bir süre Selanik’te yaşayan ve Selanik Mutfağının da inceliklerini paylaşacak olan Maria Ekmekçioğlu’dan, doğup büyüdüğü ve çok sevdiği kenti İstanbul’un, kıyıda köşede kalmış ilginç tatlarını birlikte öğreneceğiz… 1994 yılında, mekanı olan “Ruby Pastanesi”ni kapatarak Selanik’ten tekrar İstanbul’a dönüş yapan Maria’nın, Gökçen Adar ile hazırlamış olduğu “Bir O Yaka-Bir Bu Yaka” isimli bir kitabı yayınlandı. Etiler’de açmış olduğu “Maria’nın Bahçesi” isimli lokantasında, Ege lezzetlerinin yanı sıra, çok sevdiği ve yapıp yedirmekten büyük bir keyif duyduğu İstanbul lezzetleri de yer almaktadır.

SEMA TEMİZKAN
Sema Temizkan, oldukça zengin nimetleri ve yöre yöre yeme-içme zenginliği olan coğrafyamızın, bu konuda kültürel yapısını araştırmaya devam etmektedir. Edindiği bilgileri paylaştığı; “Bizanslı Yemekler,” “Reçel Deyip Geçme,” “Turşu” isimli kitapları yayınlanmıştır.

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: