TR  | EN  | DE
ETKİNLİKLER/DUYRULAR

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

“Avrupa’da yükselen ne?”
Gümüşlük Akademisi-Arnavutköy
“Misafir Odası”nı Zeynep Atikkan’la açıyor: 
“Avrupa’da yükselen ne?”

Gümüşlük Akademisi Arnavutköy, “Misafir Odası”nı Zeynep Atikkan’la açıyor: “Avrupa’da yükselen ne?”  Gazeteci yazar Zeynep Atikkan, Avrupa’da yükselen aşırı sağ ve İslamofobiye odaklı araştırmasının sonuçlarını; 26 Şubat Çarşamba saat 19:30’da Gümüşlük Akademisi Arnavutköy’de katılımcılarla paylaşacak.

Eski adıyla ırkçılık, bugünkü adıyla ise kültürel doku tutmazlığı, Batı Avrupa’da yükselen yabancı düşmanlığı ve İslamofobi, siyaset sahnesini derinden etkiliyor. Avrupa toplumlarında ekonomik krizin şiddetlendirdiği öfke ve hoşnutsuzluğu kullanan aşırı sağ partiler, merkezdeki siyaseti radikalleştiriyorlar. İskandinav ülkelerinden Fransa’ya, Avusturya, İtalya, Belçika, İngiltere’ye kadar uzanan, Avrupa’yı kapsayan radikal sağcı popülist bir dalga bu. Avrupa demokrasileri, 1930’ların çok uzağında olsalar da, yabancı düşmanlığının makulleştiği bir iklim Avrupa’ya hakim oluyor. Mayıs 2014’de yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde gövde gösterisine hazırlanan aşırı sağ partiler bu iklimin ürünleri; aynı zamanda da bu ortamı besliyorlar. Dijital ortamı da bu amaçla ustalıkla kullanıyorlar. 

Gazeteci yazar Zeynep Atikkan; Avrupa’da yükselen aşırı sağın dinamiklerini anlamak Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine ilgi duyan herkes için önemli. Bu partilerin neo-ırkçılığı mı, yoksa nasyonal popülizmi mi temsil ettiği, yeni muhafazakar ideologların pazarladığı uygarlıklar çatışmasına Avrupa’da cephe açılıp açılmadığı gibi soruları, yakında yayımlanacak kitabı için, Batı Avrupa başkentlerinde aşırı sağ partilerin liderlerine, üst yöneticilerine ve seçmenlere yöneltti.

Bağımsız araştırmacı gazeteci gözüyle konuyu yerinde izleyen Atikkan; 26 Şubat 2014, Çarşamba akşamı 19:30’da Gümüşlük Akademisi Arnavutköy’de ilk kez gerçekleşecek “Misafir Odası” başlıklı buluşmada, bu soruların yanıtlarını ve araştırmasının sonuçlarını katılımcılarla paylaşacak.

-----

*Gümüşlük Akademisi Vakfı yararına yapılacak misafir odası buluşmalarının katılım ücreti 50 TL.
*Önceden kayıt yaptırınız.

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:
info@gumuslukakademisi.org
0554 345 29 91
Beyazgül Caddesi, Kireçhane Gediği Sok. No:6
Beşiktaş – Arnavutköy – İstanbul

-------

Zeynep Atikkan, gazeteci-yazar


1977’de gazeteciliğe başlayan Zeynep Atikkan, Akşam, Günaydın, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde muhabirlik ve köşe yazarlığı yaptı. Gazetecilik kariyeri sırasında çeşitli sosyal, siyasi ve dış politika konularında araştırma yazılarına imza attı. 2001 yılından itibaren gazetecilik mesleğini kitap yazarak sürdüren Zeynep Atikkan, Soğuk Savaş sonrası dünya düzeni, küreselleşme, Avrupa Birliği  ve internet devrimi üzerinde çalışıyor. 2006 yılında, önsözünde ‘’patronsuz gazetecilik’’ diye tanıttığı Amerikan Cinneti(YKY)adlı kitabı yayımlandı. Amerikan Cinneti, 11 Eylül sonrası Amerikan dış politikasına yön veren aktörlerle yapılan söyleşilerle kaleme alındı. 2011’de Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Aslı Tunç’la birlikte yazdığı, dijital devrimin medya ve demokrasi üzerindeki etkisini anlatan Blog’dan Al Haberi adlı kitabı yayımlandı. 

Avrupa’da yükselen aşırı sağ ve İslamofobiyi ele alan yeni kitabını ise henüz tamamladı. Bu kitap, Türkiye’nin AB ile ilişkilerine ışık tutmayı  ve okuru Yeni Avrupa üzerinde düşündürmeyi amaçlıyor.  

YORUMLAR
Kullanıcı Adı:
Yorum: